Іспекційні відвідування Держпраці: порушення інспекторів та скасування незаконних рішень

06.08.2021

В черговий раз зіткнувшись із перевірками Держаної служби України з питань праці, ми вирішили детальніше дослідити шляхи оскарження дій інспекторів та поділися з Вами.

До одних із наших клієнтів завітали інспектори Державної служби України з питань праці з метою проведення «інспекційного відвідування» на підставі направлення на інспекційне відвідування та відповідного наказу, витребувавши копії документів підприємства з метою їх детального вивчення.

В результаті проведення «інспекційного відвідування» інспекторами Державної служби України з питань праці було виявлено ряд дрібних порушень, як з'ясувалося пізніше.

Керівництво не було жодним чином проінформовано про хід проведення «інспекційного відвідування». Лише після завершення строків визначених направленням на проведення інспекційного відвідування, інспекторами Державної служби України з питань праці було повідомлено, в ході телефонної розмови, про необхідність керівнику прибути для ознайомлення з Актом про проведення інспекційного відвідування складеного про результати проведення позапланового заходу державного контролю щодо додержання вимог законодавства про працю.

Прибувши на виклик, нами було виявлено, що Акт про проведення інспекційного відвідування складеного про результати проведення позапланового заходу державного контролю щодо додержання вимог законодавства про працю та Припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю, запропоновані до ознайомлення керівнику підприємства, інспекторами Державної служби України з питань праці складені заднім числом в один і той же ж день.

У відповідь на це, інспектори Державної служби України з питань праці отримали зауваження щодо недотримання п.п. 4, п. 13, п. 21, п. 24 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, а саме:

- Відповідно до п.19 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.

- Відповідно до п. 20 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об'єкта відвідування.

- Відповідно до п.21 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, якщо об'єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акту. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.

- Відповідно до п.24 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду.

- Всупереч п. 21 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, інспектором було надіслано Акт об'єкту відвідування одночасно з Приписом, що позбавило Державну організацію права надати зауваження, які є невід'ємною частиною Акту.

- Всупереч п. 24 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, інспектором було винесено Припис одночасно з Актом, що тим самим позбавило права Державну організацію надати зауваження до Акту.

Разом з тим, інспектори Державної служби України з питань праці вимагали ознайомитися та підписати Протокол про адміністративне правовопорушення, також складений заднім числом без участі особи, котра притягувалася до відповідальності, в зв'язку з чим було допущено порушення наступних норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме:

- ст. 268 КУпАП, передбачає, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Отже, особу не було повідомлено про час та місце розгладу адміністраивної справи, натомість, було пред`явлено вже складений Протокол, чим позбавлено права на ознайомлення з матеріалами справи, права на професійну правову допомогу, права надати докази на спростування вини та інших прав, прямо передбачений КУпАП та Конституцією України.

Реакція одного з інспекторів Державної служби України з питань праці була вельми неоднозначною, оскільки він розпочав бігати кабінетом, висказуючи свої думки щодо некомпетентності юристів, котрі консультують особу та необхідність передрукувати протокол вказавши нові дати.

Зрозумівши безрезультатність подальшого спілкування, керівник підприємства залишив підписаний протокол на столі інспектора Державної служби України з питань праці та залишив місце зустрічі, попередньо вказавши вищезгадані порушення в розділі письмові пояснення Протоколу про адміністративне правопорушення.

Наразі, ми очікуємо надходження Протоколу про адміністративне правопорушення та в зв'язку з допущеними порушеннями, нами подано Скаргу на припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю.


Також хочемо нагадати про типові помилки інспекторів Державної служби України з питань праці, котрі можуть стати причинами для скасування приписів, а саме:

  • Недотримання форми акту та припису, що підлягають інспектуванню.

Наприклад, якщо в процесі інспекційних відвідувань використовуються форми службового посвідчення інспектора праці, акта, довідки, припису, які не затверджені Міністерством соціальної політики України та не оприлюднені на офіційному веб-сайті Держпраці.

· Інспектор вийшов за межі предмету перевірки

Наприклад, якщо предметом інспекційного відвідування згідно до направлення є дотримання вимог законодавства про працю в частині тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, а в Акті та Приписі було зафіксовано порушення процедури відсторонення від роботи працівника.

· Інспекційне відвідування з питання, яке є предметом розгляду в суді

Відповідно до п.п. 4 п. 13 Порядку, інспекторам праці забороняється розглядати та перевіряти питання, яке є предметом розгляду в суді.

· Порушення права об'єкта відвідування на ознайомлення із Актом

Відповідно до п. 20 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об'єкта відвідування.

· Порушення права об'єкта відвідування щодо надання заперечень до Акту

Відповідно до п.21 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, якщо об'єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акту. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.

· Складання Припису в один і той самий день, що і Акт

Відповідно до п.24 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №295, припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду.

Будьте уважними та дотримуйтеся законодавства про працю, аби не потрапити в неприємну ситуацію, а ми й надалі інформуватимемо Вас про способи захисту своїх прав та інтересів від посягань зі сторони контролюючих органів!

Юридичне бюро "Чорний та Партнери"
09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 38/12
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати